10 Yıllık Tecrübeyle
Kaynağımızdan Hizmetinize

Depo SuyuOsmanlı su olarak depo suyu tasımacılığını 22 tonluk ve 8 tonluk araçlarımızla ihtiyacınız olduğu kadar suyu deponuza en kısa zamanda ulaştırmaktayız

Özellikle konturlu sayaçların takılmasıyla işyeri, Siteler, Evler, Restaurantlar, konturlarının bittiğinin farkına varamadığından hafta sonları veya mesai bitim saatlerine denk gelen zamanlarda susuz kalmakta ve depo suyuna ihiyaç duymaktalar

Firmamız suyun ihtiyaç en temel gereksim olduğunun bilinciyle ihtiyacınız olan suyu yakacıkta bulunan İSKİ  su satış izin belgeli 250 metre artezen kuyularından sağladığı suyu siz müşterilerine en hijyenik haliyle suratle ulastırmaktadır 

Suyumuzun  tahlilleri belirli periyotlarla yapılmakta en sağlıklı sekliyle sizlere sunulmaktadır.

SU DEPOSU TEMİZLİK BİLGİSİ

Su deposunda dikkat edilmesi gereken 1.husus hijyendir , Suyun zamanla depoda yosun ve bakteri yapması nedeni ile deponun temizlenmesi dezenfekte edilmesi hijyen açısından çok önemlidir

Depo temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus kimyasal, deterjan, çamasır suyu kullanılmaması gerekmektedir

Kimyasal ile yıkanan depo tam olarak durulansa bile suya mutlaka koku bırakmaktadır

Bir müşterimize depo suyu hizmeti göturdüğümüzde  deponun temizlendiğini suyu depoya aktarmak için biraz beklememiz gerektiğini öğrendik.

Depo kapalı alanda ve çamasır suyu ile yıkanmaktaydı çamasır suyu ile yıkanan depoda yıkayan görevli ciddi zehirlenme tehlikesi atlatmıştı

Bu tip hadiselerle karsılasmamanız için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz 

Deponuzu sadece su ile veya çok yosunlu ise tuz ile fırçalayarak  yıkamanızı öneririz

Bakım ve Dezenfektesi Yapılmayan Su Depoları bakteri saçmakta

Kapağı olmayan ve uzun süre kullanılmayan temizlik ve dezenfekte yapılmayan su depoları tehlike saçmakta,

Yaptığımız depo dolumları sırasında hijyenik önem arz eden depoların kapağı açık veya hiç yok, sağlıksız ortamlarda suyun depolandığına rastlamaktayız.  

Depolarda pas, kum, balçık, daha önce unutulmuş paslanmış merdiven, cizme, bakterilerin yanısıra; strafor atıkları, elbiseler, kedi, fare, kuş ölüleri vs görmekteyiz.

Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda bulunan klor aktivitesini yitirmekte, mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır.

Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda meydana gelen balçıklasma yosunlasma, suda  renk, koku ve bakteri olusumu sorunlara neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir

Sağlıklı Koşullarda Su Depolamanın yolu Deponun belirli periyotlarla düzenli temizlik ve dezenfektesi yapılmalı,

Su, depoda uzun bir süre bekletilmemeli  sadece su kesintisi olduğu zaman değil sıklıkla  tüketilmeli ve depo taze su ile dolması sağlanmalıdır 

Depo, suyun özelliğini bozmayacak nitelikte olmalı veya uygun  malzeme ile kaplanmalıdır,

Depodan belirli periotlarda su numuneleri alınarak analizleri yaptırılmalıdır.

SULARIN SAĞLIKLI OLARAK DEPOLANMASINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Depolara kadar sağlıklı bir şekilde getirilen suların sadece depoya alınarak muhafaza edilmesi yeterli değildir.

Depodaki suya etki eden faktörler ; Suyun niteliği ve sıcaklığı, Depo niteliği, Denetleme

1. Suyun Niteliği ve Sıcaklığı
Suyun depolanması sırasında suyun niteliği ve sıcaklığı önemli bir parametredir. Depodaki suyun kaynağı depolamaya etki eder. Herhangi bir dezenfeksiyon işlemi uygulanmayan suların depoda biriktirilmesi suyun kirlenmesine neden olacaktır. Şöyle ki hiçbir arıtımdan geçirilmemiş kuyu artezyen gibi yeraltı sularının depoda bekletilmesi ile oluşabilecek mikrobiyolojik faaliyetler ile, şebeke suyunun depolanması esnasında depo içerisinde olaşabilecek faaliyetler farklıdır. Şebeke suyunda, suyu belirli bir süre muhafaza edecek klor mevcuttur.
Hava sıcaklığı su depolama esnasında dikkat edilecek önemli unsurlar arasındadır. Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması, su içerisinde mikrobiyolojik faaliyetlerin hızlanmasına neden olmakta ve bakteri oluşumu için ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında su depolarına daha fazla önem gösterilmeli ve suyla bulaşan hastalıkların önlenmesi için suyun kalitesi belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

2.Depo Niteliği
Suların depolandığı depo niteliği, suyla etkileşimi açısından önemlidir. İçme ve Kullanma sularının depolanmasına ilişkin depo niteliğinin taşıması gereken kriterlerle ilgili yasal bir mevzuat bulunmamakla birlikte 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" de depo niteliği fayans olarak belirtilmiştir.

Ayrıca bu yönetmelikte suların niteliklerini değiştirmeyecek paslanmaz çelik ve benzeri maddeler ile yapılmış depolar ve suyla temas eden yüzeylerin epoksi gibi maddelerle kaplı çelik tanklar da kullanılabilir şeklinde maddelenmiştir.

Ülkemizde kullanılan çeşitli depo türleri vardır. Çelik, galvaniz, paslanmaz, saç, fiber, beton ve fayans depolar olarak sınıflandırılmaktadır. Kullanılan birçok deponun suyla olumsuz etkileri tespit edilmekle birlikte kullanımına devam edilmekte ve bu konuda herhangi bir yasal düzenleme getirilmemektedir.

Özellikle sac depolar, ömrü dolmuş galvaniz ve çelik depolar suyun kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Yaptığımız çalışmalarda depoların büyük çoğunluğunun paslı sac depolar olduğu tespit edilmiştir.

Bu depoların uygunsuz olduğu iyi kalitede suyu bile kirlettiği suya renk ve pas verdiği bilinmektedir. Bu durum ilk etapta fiziksel kirlilik olarak tespit edilse de (sudaki renk) zamanla insan sağlığını tehdit edici rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Beton depolarda ise suyun kimyasal yapısı (korrozif, yumuşak, mineralce zengin vb.) depo yüzeyinde etkileşime neden olabilmektedir.
Kullanma ömrü dolmuş ve yüzeyi dökülmüş ( fayans, beton) kullanımı elverişsiz depolar için uygun bir yalıtım malzemesi belirlenmelidir. Bu yalıtım malzemesinin suyla etkileşimi ve içme-kullanma suyu kalitesi üzerindeki etkileri belirlenip bu konu ile ilgili gerekli yasal çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir.

Su Depoları Neden Dezenfekte Edilmelidir?

1. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan patojen mikroorganizmaları yok etmek.

2. İçme sularında kötü tat ve kokuya neden olan organik maddeleri ve organizmaları uzaklaştırmak.

Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda, klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikler, su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda; renk, koku ve bakteri oluşumu neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.

Suyun sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir şekilde halka ulaşması için, şebeke suyu istenen kaliteyi sağlasa bile, belli dönemlerde şebeke hatlarında yapılan bakım onarım çalışmaları sonrasında, suya bulaşan kirleticilerde depolar için büyük risk oluşturmaktadır.

Ayrıca çalışmalarımızda tespit ettiğimiz önemli kirletici unsurlardan biride depo içerisindeki kanalizasyon bağlantı borularında oluşan sızıntılardır. Bu sızıntılarla suya bulaşan canlı organizmalar insan sağlığını tehdit etmektedir.

Sonuç olarak içme ve kullanma suyu depolarının bakım, onarım, temizlik ve dezenfekte işlemleri için standart kriterler belirlenmeli; bu standartlar ile depo içerisindeki suyun kullanım amacını ve kalitesini koruyabilecek şekilde gerekli denetimleri yapılmalıdır.

 

SU DEPOSU GEREKLİMİDİR?

Avrupa Birliği Sürdürülebilir Su Kaynakları Yönetmeliği su çerçeve direktifi suyu ‘Su, herhangi ticari bir ürün değil, aksine korunması, muhafaza edilmesi ve niteliği itibarıyla özel ihtimam gerektiren bir mirastır.’ şeklinde tanımlamaktadır.

 

Su temininin sürekli ve istenen miktarda sağlanamadığı, şebeke hattının mevcut olmadığı veya su basıncının yetersiz kaldığı bölgelerde, su depoları zaruri bir ihtiyaçtır. Suyun depolanması özellikle hastane, okul, site ve fabrika gibi toplu tüketim alanlarında hayati önem taşımaktadır. Toplu tüketim alanlarında çok kısa süreli su kesintileri dahi sağlık açısından önemli rahatsızlıkları da beraberinde getirecektir

 

Su kaynaklarının mevsimsel olarak yetersiz olduğu (yeraltı suları, yağış suları ile beslenen göl, havza ve baraj suları) dönemlerde su kesintileri sıkça yaşanacaktır. Ayrıca şehir şebeke suyunu sağlayan içme suyu arıtma tesislerinin yüksek enerji ihtiyacı nedeniyle, özellikle enerji sıkıntısı yaşandığı ve elektrik sağlanamadığı dönemlerde su sıkıntıları yaşanabilmektedir. Belirli dönemlerde tüm kentler için geçerli olan bu sorunlar, su deposu kullanılması halinde bir nebze azalacaktır. Bunun için su kesintilerinin azaldığı ve mevcut rezervuarların yeterli kapasitede dolu olduğu dönemlerde depoların gereksiz olduğu düşünülmemelidir.

Depo suyu dışındaki diğer hizmetlerimiz için hizmetlerimiz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Hizmet bölgeleri

Acıbadem , Akfırat , Ataşehir , Aydınlı ,  Bostancı , Beykoz , Çamlıca , Çekmeköy , Çengelköy , İçerenköy , Göztepe , Kadıköy , Kavacık , Kartal , Maltepe , Orhanlı , Pendik , Riva , Samandıra , Sancaktepe , Sultanbeyli , Şile , Şekerpınar , Taşdelen , Tepeören , Tuzla , Üsküdar , Ümraniye , Gebze , Yenidoğan , Tüm Anadolu Yakası Bölgelerine 24 Saat Hizmet Vermekteyiz.